راز های ۲۰۶ | PEUGEOT 206

پژو ۲۰۶ : این محصول برای سال ۱۹۹۷ کشور فرانسه میباشد. این خودرو که هم در زمان خودش  و هم هم اکنون خودروهای پیشرفته و روز دنیا به حساب می آید. مجهز است به سامانه الکترونیکی مالتی‌پلکس است که در واقع دسته‌سیم سنتی خودروهای قدیمی را حذف کرده است  در این سامانه، کلیه دستوراتی که راننده میدهد ، به یک واحد مرکزی الکترونیکی (BSI) ارسال میشود و از آن جا، فرمان لازم برای عملگر مربوطه صادر میگردد. در حال حاضر از شبکه مالتی‌پلکس روی خودروهاییمانند: سمند و سورن نیز به جای دسته‌سیم معمولی استفاده میکنند این سیستم در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسط شرکت آلمانی بوش اختراع شد.
اسمارت شدناوامر برقی و الکترونیکی در خودرو با استفاده از ارسال یک‌سری کد در شبکه، باعث می‌شود که خودروسازقادر شود علاوه بر آسان نمودنمراحل  عیب‌یابی و کمک کردن به بخش خدمات پس از فروش، عملکردها و حالات و یا همان فیچرهای گوناگون را برای رفاه، ایمنی و امنیت راننده و سرنشینان طراحی کرده و تهیه کرده است  در پژو ۲۰۶ که از اول تاکنون به صورت مالتی‌پلکس تولید می‌شود، ریزه‌کاری‌های فنی و الکترونیکی پیش‌بینی شده است که فعال و غیرفعال شدن آن از طریق برقراری ارتباط با BSI خودرو قابل اجرا است. BSI یک واحد الکترونیکی است که رابظه میان تمام واحدهای الکترونیکی یا اصطلاحا ECUهای موجود در بخش‌های مختلف خودرو از قبیل موتور، گیربکس اتوماتیک، ترمز ضدقفل، تهویه مطبوع خودکار و امثالهم را برقرار و مدیریت می نماید  تغییر در تنظیمات BSI که توسط دستگاه عیب‌یاب یا همان دیاگ صورت می‌گیرد، در همه ی
نمایندگی‌های ایرا‌ن‌خودرو و نیز تعمیرگاه‌های مجهز به این دستگاه قابلاجرا است  در این مقاله به بررسی مهم‌ترین امکاناتی می‌پردازیم کهممکن است  بسیاری از شما خوانندگان عزیز با همه یا بعضی از آن‌ها در خودروهای خانواده ۲۰۶ شامل هاچ‌بک و صندوق‌دار آشنا نبوده و یا به آن دقت نکرده باشید.
۱٫ هشدار سرعت! با داشتن این توانایی که میتواند سرعت مورد نظر را تعیین کندبه منظور هشداردادن  به راننده مبنی بر عبور از سرعت مشخص شده به وسیله ی  دستگاه عیب‌یاب می توان هشدار مربوط به سرعت را در خودرو فعال کرد؛ مسیر فعال‌سازی در منوی سیستم به این شرح است.
BSI—->Configuration—-> Customer Option —-> Warnings
گزینه Excess speed function present
در این قسمت می‌توان سرعت مورد نظر را وارد کرده و هشدار سرعت را فعال کرد.هوشیار باشید باشید غیر فعال بودن با وارد کردن عدد ۲۵۵ فعال میشود سرعتی که در واقع خودرو هیچ‌گاه به آن نخواهد رسید.
۲-  روشن شدن خودکار فلاشر در زمان ترمز کردن شدید در هنگام ترمزهای ناگهانی و شدید، روشن شدن فلاشر خودرو با هشدار به رانندگان پشت‌سری مانع بروز تصادفات می شود، به همین منظور توسط دستگاه عیب‌یاب می توان فلاشر خودکار را در خودرو فعال کرد.
BSI—->Configuration—-> Customer Option —->Lighting and Signaling
گزینه:switching on of the hazard warning on sharp deceleration
برای فعال کردن به present عوض کنید
۳-     روشن شدن نور بالا و نور پایین به صورت هم‌زمان در هنگام استفاده از نور بالای دائم
در خودروهای عادی، وقتی نور بالای موقت را با نگه‌داشتن اهرم فعال می‌کنید، هر دو فیلامان نورپایین و نور بالا روشن می‌شوند، اما وقتی حالت نور بالای دائم را انتخاب کرده و دست‌تان را از روی اهرم بر می‌دارید، فیلامان نور پایین لامپ خاموش شده و فقط رشته مربوط به نور بالا روشن می‌ماند، اما در ۲۰۶ این امکان وجود دارد که در هنگام نور بالای دائم هم نور پایین روشن بماند. برای فعال کردن این حالت، مسیر زیر را در BSI دنبال کنید.
BSI—->Configuration—-> Customer Option —->Lighting and Signaling
گزینه :type of headlamps
برای فعال کردن، آن را روی حالت double reflector قرار دهید. توجه داشته باشید این گزینه برای چراغ های کریستالی با دو لامپ در هر چراغ مناسب است و در چراغ های مات که دارای لامپ های دوکنتاکت یک‌پارچه هستند توصیه نمی‌شود زیرا احتمال آسیب وجود دارد. ضمنا باید به این نکته هم توجه داشت که هنگامی که از نور بالا و پایین در چراغ‌های کریستالی به صورت هم‌زمان استفاده می‌کنید اگر چراغ‌های مه شکن جلو را نیز فعال کنید به صورت اتوماتیک نور بالا خاموش خواهد شد زیرا انعکاس نور بالا در هوای مه آلود به شدت برای چشم راننده مضر است و علاوه بر این، بار سیستم برق را نیز افزایش می‌دهد. بدیهی است با خاموش کردن چراغ‌های مه شکن جلو مجددا حالت نوربالای چراغ‌های کریستالی جلو فعال خواهد شد.
۴-  قفل شدن خودکار قفل درها با افزایش سرعت به بیش از ۱۰ کیلومتر در ساعت. برای افزایش سطح ایمنی و امنیت خودرو و جلوگیری از ورود به عنف سارقان به داخل خودرو، بهتر است این گزینه فعال باشد تا به محض حرکت خودرو، درها به صورت خودکار قفل شوند:
BSI—->Configuration—-> Customer Option —-> Locking / Unlocking
گزینه :lock doors while drive
به منظور فعال‌سازی،آن را روی present قرار دهید. (در مدل های جدید عموما فعال است.) توجه داشته باشید در مدل هایی که کلید فلاشر به صورت دوتکه است، با نگه‌داشتن چندثانیه‌ای کلید قفل‌کن درها در زمان باز بودن سوییچ، این گزینه همراه با صدایی دینگ‌مانند، فعال یا غیرفعال می شود.
۵-  قفل شدن خودکار درها در صورتی که بعد از باز کردن قفل مرکزی، به مدت ۳۰ ثانیه هیچ یک از درها باز نشود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید