کلیات پژو

بنیانگذار:  آرماند پژو

 

تأسیس : ۲ آوریل ۱۸۹۶ م.

 

دفتر مرکزی : پاریس، فرانسه

 

قیمت سهام : UG (EPA) ‎€۱۳٫۳۰ ۰٫۱۰ (۰٫۷۶٪)

اولین خودروی پژو که یک خودرویی سه چرخه می بود  در سال ۱۸۸۹ به وسیله آرمان (آرمان) پژو و با همکاری گوتلیب دایملر تولید و عرضه گشت

امروزه شرکت پژو از زیرمجموعه‌های شرکت پژو سیتروئن به شمار می رود  و همچنان به‌عنوان بزرگترین ویکی از مهمترین شرکت خودروسازی فرانسه و دومین خودروساز بزرگ اروپابه حساب می آید

 

در هنگام نامگذاری مدل‌های خودروهای شرکت پژو، اندازه عدد سمت راست نشانه نسل خودرو می باشد و اندازه عدد سمت چپ مبنی  بر بزرگی خودرو است .

مثلاً در مدل ۲۰۶، ۶ نسل خودرو و ۲ اندازه خودرو را نشان گر  است .

به‌عنوان مثال، مدل ۵۰۴ از ۲۰۶ بزرگتر و قدیمی‌تر است

 

نخستین  لوگوی پژو که در آن از طرح شیر بهره گرفته شده بود  برای تیغه اره‌ها و وسایل استیلی این شرکت، طراحی گشته بود

در سال ۱۸۵۰ برای نخستین  بار، لوگوی شیر برای شرکت برادران پژو نظاره شد در سال ۱۸۵۸ لوگو به طور رسمی ثبت گردید.

 

سال ۱۸۸۹ سال مهمی برای کارخانه پژو به شمار میرفت ، زیرا  نخستین  اتومبیل با نام پژو را روانه بازار های کشور گردید و آن هم : یک اتومبیل ۳چرخه طراحی‌شده توسط آرمان (آرمان) پژوبود .

 

در این زمان شیر مربوط به لوگو برروی سایر محصولات کارخانه پژوبه نمایش گذاشته میشد  ولی در بین  سالهای ۱۸۹۰ تا ۱۹۰۵ لوگوی شیر برروی ماشین‌های تولیدی مشاهده نگردید  و برای مارک‌گذاری این خودروها از عنوان پژو اتومبیل برروی رادیاتور خودروها استفاده می شد .

بین سالهای ۱۹۰۵ تا ۱۹۱۵ عکس شیر و پیکان برروی مدل پژو لایون که توسط برادران پژو تولید شده‌بود، پدیدار گشت .

اما لوگوی اصلی این شرکت، با طرح شیر، در سال ۱۹۳۳ به‌عنوان لوگوی جهانی پژو طراحی گشت و این لوگو، اولین بار، برروی مدل پژو ۲۰۳ ظاهر شد. شیری که برروی ۲ پای عقب خود بلند شده‌بود و یادآور نشان نظامیِ «فرانش کنته» (Franche-Comté)، زادگاه اصلی پژو بود.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید